,,Chciałam napisać prosty tekst, trafiający do każdego. O ile sobie przypominasz, to w ubiegłym roku, po niezbyt ciepłej i ładnej wiośnie czekaliśmy na lato. I to wspólne czekanie podsunęło mi pomysł.”

Trafiać do ludzi, zachęcać publiczność do wspólnego śpiewania – z takimi założeniami ten zespół wkroczył na polską scenę muzyczną w drugiej połowie lat 70-tych. Słuchając ich pierwszych piosenek można poczuć się jak na harcerskim obozie. Piosenki melodyjne, takie do ogniska. Choć nie wszystkie… Zapytani, czy będą się ,,elektryfikować”, odpowiedzieli, że po prostu ich na to nie stać, a w mieście, z którego pochodzą nie ma nawet takiego sprzętu! Dlatego znakiem rozpoznawczym tej formacji były gitary akustyczne, conga (!), kontrabas. Aż nieprawdopodobne, że kilka lat później staną się oni czołowym rockowym zespołem! Jednak nie jest to tak, że nie mieli oni pojęcia o muzyce rockowej. Wokalistka tej grupy słuchała np. Jimi’ego Hendrixa, zespołów takich jak:  Led Zeppelin, Deep Purple, Queen czy Pink Floyd. Kiedy mieli zadebiutować na opolskiej scenie, stylistka chciała ich przebrać w białe garnitury, a wokalistkę w srebrzystą lamę z rozporkiem – co się im nie do końca podobało. Stało się tak, że jednak postawili na swoim. Ponoć to cyganka wywróżyła sławę dla tej wokalistki… więc może warto wierzyć wróżbom? Ówczesna prasa zastanawiała się, czy to będzie grupa jednego przeboju, jednego sezonu czy też zrobią olbrzymią karierę. Występują do dziś! Źródłami do wpisu są zdjęcia i wywiady z czasopism: ,,Na przełaj” z 1979 r. ,  ,,Non stop” z 1978 r., ,,Panorama” z 1978 r., ,,Śpiewamy i tańczymy” z 1978 r., a także naprawdę interesujące informacje z książki Ewy Tutki – ,,Płynie w nas gorąca krew”. Chyba już wiecie o kim mowa…?

pn 1978 - Kopia

Oczywiście, chodzi o zespół BAJM. Skąd taka nazwa? To siostra Andrzeja Pietrasa – Elżbieta Ondra – z pierwszych liter imion założycieli zespołu ułożyła to ,,dziwne” słowo (Beata Kozidrak, Andrzej Pietras, Jarosław Kozidrak, Marek Winiarski ). Po sukcesie opolskim i tak publiczność nie zapamiętała jeszcze tej nazwy, więc wołali ,,po przeboju”, w stylu: ,,O, dolata idzie” 🙂

Ale wracając do tematu. Oficjalnie BAJM powstał w 1978 r., ale czytając prasę natrafiłem na datę 1977 r. Wytłumaczyć to można tym, że grupa działała zanim oficjalnie stali się BAJM-em. W 1977 r. pojawili się przecież w Krakowie na Studenckim Festiwalu Piosenki. To, że jest to grupa niezwykle utalentowana – to wiemy. Ale fenomenem była tu Beata Kozidrak. Powiedziała, że dopiero kiedy zaśpiewała ,,Ave Maria” to zauważyła, że jej głos działa na ludzi. Ponoć ,,profesorki” płakały ze wzruszenia! Jednak talent zaczął się dużo wcześniej. Uczyła się gry na skrzypcach, później w liceum śpiewała w chórze, a nawet pojawiły się pierwsze zespoły:  Oda 70 (śpiewała w nim także siostra Beaty – Mariola), Meloman i Fobos. Jeśli chodzi o chłopaków z BAJM-u tu na uwagę zasługuje zespół  o dość specyficznej nazwie: ,,Targowisko Próżności”. W 1976 r. Beata Kozidrak wygrała Festiwal Piosenki Zaangażowanej w Koszycach. Grupa powstała wczesną wiosną, by już w kwietniu 1977 r. pojechać na festiwal do Krakowa.

,,Nie zdobyliśmy żadnej nagrody, ale stało się o wiele więcej, bo dzięki magii tego miasta, uroczym kafejkom, niepowtarzalnemu klimatowi nie dało się spać. Zwiedzaliśmy, spacerowaliśmy, rozmawialiśmy. No i zakochaliśmy się w sobie! Andrzej napisał nawet tekst do piosenki „Kraków i ty”. Ten tekst mówił o nas..”

,,Byłam tam dziś
widziałam Kraków nocą jeszcze raz
Tak mi jakoś dziwnie
i pięknie tak…
Tyle mam snów
tyle bajkowych przeżyć
czeka mnie
Pójdę na rynek, zobaczę…”

To był początek sukcesu. Na początku kwietnia 1978 r. podczas VII Przeglądu Wokalistów  i Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Świdniku otrzymali Brązowego Koziołka za ,,Rano” i nagrodę specjalną za piosenkę ,,Kraków i ty”, który był ,,najciekawszym utworem wokalnym do popularyzacji w ramach akcji rozśpiewania młodzieży”.

bajm 1978

z8255059X

non stop 1979 - Kopia

7 kwietnia 1978 r. wystąpili na II Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu. O tym, że zaśpiewają ,,Piechotą do lata” zdecydowali dopiero w garderobie! Był to strzał w dziesiątkę – i to dosłownie! Zostali laureatami i dostali się właśnie do ,,Złotej Dziesiątki”. Takie wyróżnienie niosło za sobą jeszcze jedno wydarzenie: udział na festiwalu opolskim. Grupa ćwiczyła w Medyku – w klubie studenckim, a także w Arcusie. Wiele prób odbywało się w domu lub w piwnicy u Beaty Kozidrak.

bajm

W czasopiśmie ,,Śpiewamy i tańczymy” znalazłem takie nuty. Czyżby zaśpiewali tam jednak piosenkę ,,Rano”?

rano

bajm 1978 (2)

,,Ludzie mówili mi, że znowu bzy, ten maj, to takie ograne. A ja specjalnie to zrobiłam”

xx

24 czerwca wystąpili podczas koncertu ,,Debiuty” XVI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ich piosenka ,,Piechotą do lata” zajęła II miejsce. Do koncertu przygotowywała ich grupa Novi Singers. Andrzej Koziara podczas śpiewania bisów pojawił się w połowie, ponieważ musiał wrócić się po swój instrument: congę. Zresztą widać to na nagraniu z koncertu. Sam skwitował to tak:

,,Obiecałem, że pożyczę moją congę chłopakowi z Wałów Jagiellońskich, i zostawiłem ją za kulisami, gdy wyszliśmy się ukłonić. Wracam po instrument, a congi nie ma. Chłopak myślał, że już skończyliśmy grać, i ją zabrał. Poszedł ćwiczyć. Znalazłem go, zabrałem congę i wpadłem na scenę w połowie utworu.”

,,Kiedy zaśpiewałam ją w opolskim amfiteatrze, na drugi dzień, gdy szłam ulicą, ludzie mnie zaczepiali i dawałam autografy. Moje pierwsze w życiu autografy! To był naprawdę szok. Miałam wtedy niespełna osiemnaście lat. Sama nie mogłam uwierzyć w to, co się stało. Czułam, że rozpoczynam wspaniałą przygodę. Marzenia zaczynały się spełniać. To było niezwykłe, bo z dnia na dzień stałam się osobą publiczną, rozpoznawalną. Zespół istniał przecież dopiero kilka miesięcy!”

Piosenkę ,,Piechotą do lata” można było posłuchać na dwóch składankach: ,,Przeboje 78″ i ,,XVI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Opole 78″.

opole 78

78 prz

78 przeboje

opoleee

,,To, co pamiętam z tego festiwalu – uśmiechnięte twarze. W pierwszym rzędzie siedział starszy pan i podczas śpiewania Do lata bez przerwy się uśmiechał. Cały czas. To było bardzo miłe”

Kiedy powrócili do Lublina, Chatka Żaka była wypełniona po brzegi. Był to ogromny sukces zespołu. Był kolejny udział w telewizji, tym razem w Studio 2. Wcześniej, oprócz Opola, występowali w ,,Szansonadzie” Jacka Popiołka. 15 lipca odbyły się I Derby Estradowe w Koninie. Zajęli tam I miejsce i nagrodę Złote Kopyto. Kazimierz Lipiński, dyrektor WDK w jednym z wywiadów powiedział, że pierwsze Derby prowadzone były przez Smolenia i Laskowika, a piosenka Bajmu rozpoczynała każde kolejne Derby. Program zarejestrowała telewizja katowicka i krakowska. Wzięli udział w programie ,,Z młodością na ty” w Wilkasach, ale już bez Marka Winiarskiego. Opiekunami grupy było Studenckie Stowarzyszenie Jazzowe w Lublinie.

Najważniejsze piosenki z tego okresu? ,,Wędrowiec”, „Przepis na świat”, „Łamaga”, „Szagadaga” „Weź pod rękę żonę swą”,  „Powiedz, co ci to da”, „Lenartowicz”. Pojawiły się dwie pocztówki dźwiękowe z piosenkami: „Piechotą do lata”, „Nasz dom” oraz „Jeśli wrócisz”, „Weź pod rękę żonę swą”.

,,Nie każdy ma szczęście w grze
O dobry los
Ten tylko umie się śmiać
Kto stracił coś
Kto często padał
Umie docenić wzloty swe”

BAJM okazał się ,,Talentem Roku`78″ wg ,,Świata Młodych”, zdobyli III miejsce z ,,Piechotą do lata” jako ,,Piosenka roku 1978″ wg ,,Panoramy”, a w ,,Non-stopie” V miejsce, jako talent rokujący największe nadzieje.

,,Nie, nie pozostajemy w konwencji Do lata i Rano. Ostatnio np. opracowaliśmy nowy utwór ,,Plażę nudystów”. Bez tekstu. Po prostu tututu, papapa i tak dalej. I mamy basistę, który nie wymawia ,,r”. On ma tu partię solową. Razem jest to bardzo zabawne”.

Podczas III Młodzieżowego Festiwalu Piosenki w Toruniu zaśpiewali ,,Wędrujemy” i ,,Przepis na świat”. Wygrali!

,,To była piosenka narzucona przez organizatorów festiwalu w Toruniu. Nie chcieliśmy jej zagrać tak, jak oni chcieli. Właściwie to były dwie piosenki, druga to „Przepis na świat”. Mieliśmy zagrać z orkiestrą, ale nie pasowało to nam, bo stanowiliśmy zespół. Wyszliśmy jednak na próbę z orkiestrą, zagrała pierwsze takty, a my mówimy, że nie ma mowy, tak nie zagramy. Wykonaliśmy to po swojemu i, o dziwo, spodobało się! Pozwolono nam zagrać obydwie piosenki tak, jak chcieliśmy. Pierwsze i drugie miejsce było nasze. Chyba dostaliśmy też nagrodę publiczności”

,,Wędrujemy zawsze razem
Pod wysokim niebem lata
Przez zielone krajobrazy
Których nie zna żadna mapa”

Wzięli udział podczas VIII Wojewódzkiego Przeglądu Wokalistów i Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Świdniku, podczas koncertu ,,Premiery” XVII Krajowego Festiwalu  Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie 28 czerwca zaśpiewali ,,Popatrz, to nasz kraj”, a także na II Derbach Estradowych w Koninie i Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Berlinie. Nagrali też piosenkę ,,Pamiętaj lato z radiem” wraz z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi pod dyr. Henryka Debicha.

,,Gdy Cię dręczą złe sny
Masz niepokój na twarzy
Wiesz, że znów przyjdą dni
W których nic, w których nic
W których nic się nie zdarzy
Nie narzekaj na los
Zawsze w takiej potrzebie
Nagle znajdzie się ktoś
Z niespodzianką dla Ciebie”

W 1979 r. BAJM kolejny raz wygrał plebiscyt i zyskał miano ,,Talentu roku 1979″. Publiczność zaakceptowała ,,Życie mija mi”, ,,Jesienną bossa novę”, ,,Dla Ciebie Grażyno” i ,,Gaśnie dzień”. Jednak taka muzyka nie pasowała już do Muzyki Młodej Generacji… Rok 1980 to już przygoda z Budką Suflera… Tu też rodziła się rockowa odsłona zespołu. Ten pierwszy okres twórczości zespołu nie doczekał się albumu – a szkoda. Ten etap fajnie określiła jedna z gazet z tamtego okresu: ,,Najlepiej czuli się w melodyjnych piosenkach dyskotekowo – turystycznych o nieskomplikowanych strukturach harmonicznych”. Nie wiem, czy piechotą, ale zespół ten dotarł i zdobył szturmem chyba wszystko, co można było zdobyć w kraju. A co najważniejsze: ogromną popularność. Beata Kozidrak śpiewa fantastycznie po dziś dzień, nie wiem jak ona to robi – ale z wiekiem pięknieje, a jej głos szlachetnieje. Liczę, że wyda także recital z Witebska z 1988 r. w jakości cyfrowej! Byłoby świetnie. Ale o tym jeszcze napiszę…

na przełaj 79 - Kopia

Reklamy

4 uwagi do wpisu “,,Chciałam napisać prosty tekst, trafiający do każdego. O ile sobie przypominasz, to w ubiegłym roku, po niezbyt ciepłej i ładnej wiośnie czekaliśmy na lato. I to wspólne czekanie podsunęło mi pomysł.”

  1. BAJM 🙂 Aż się łezka w oku kręci – Ja pamiętam bijatykę o ich pierwsza płytę. Tamte czasy, to głównie czekanie na wydawnictwa muzyczne i podejmowanie się heroicznej walki o to by kupić płytę i wynieść ją ze sklepu bez uszczerbku na zdrowiu 🙂

    1. Ja płyty winylowe BAJM-u zdobyłem na winobraniu u nas. Stoiska co roku są i można się obłowić!:) Szkoda, że wtedy nie wydali albumu z tymi piosenkami ,,turystyczno – harcerskimi” 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s