,,Unikam kopiowania innych wykonawców, a piosenki pochodzące z obcego repertuaru staram się robić po swojemu, nadać im indywidualny charakter”

Najważniejszy dla niego był trafny dobór piosenek. Przez lata współpracy z wieloma zespołami, nauczył się, że dobór piosenek należy zacząć od tekstu. Miał ,,duży głos” – który został zauważony nie tylko przez polską publiczność, ale także zagraniczną. To właśnie rok przed premierą swojej pierwszej płyty, został doceniony na festiwalu w Villach i otrzymał od międzynarodowego jury najwięcej punktów za interpretację. Występował także w teatrze muzycznym ,,Friedrichstadtpalast”. Zanim wspomnę o początkach kariery tego artysty, chciałbym dodać, że nazwa mojego bloga nawiązuje właśnie do jednego z tytułów jego piosenek, z debiutanckiej płyty długogrającej z 1976 r. Zanim jednak ta płyta powstała, artysta ten musiał zapracować na ten sukces. Początki jego kariery są naprawdę bardzo ciekawe. Kim jest artysta, bez którego Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu straciłby swój urok? Źródłem do wpisu są wywiady zamieszczone na łamach ,,Panoramy” i ,,Synkopy”.

daniel 1974 pan - Kopia

Daniel Kłosek. Albo po prostu Daniel. Artysta z uśmiechem w głosie. Powiedział kiedyś, że nie wyobrażał sobie studiowania bez …śpiewania. Uczęszczał do Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. To właśnie tam, w 1966 r. przy klubie studenckim ,,Hades” założył swój pierwszy big bitowy zespół – Kontrasty. Powstał później Klub Pickwicka, który stylem przypominał Dżamble i śpiewali piosenki z repertuaru Blood, Sweat And Tears. Występowali we wspomnianym ,,Hadesie” oraz w ,,Dziekance”. Formacją, który przyniosła popularność była grupa ,,Pięciu”, z którymi nagrał takie piosenki, jak ,,Skąd wiesz” i ,,Topiel”. Ta ostatnia na Radiowej Liście Przebojów utrzymywała się pięć tygodni.

Piosenka ,,Topiel” znalazła się na składance ,,Przeboje Non Stopu”
w 1970 r.

1970 topiel1970 topiel 2

W międzyczasie śpiewał z Pesymistami. Nagrał z nimi takie piosenki jak np.  ,,Słowa, imiona” , ,,Mogliśmy się nie znaleźć”, ,,Dobranoc, dobrze śpij” czy ,,Odpowiedz na to pytanie”.

1968 pesymisci

Z Pesymistami wystąpił na IV Festiwalu Kultury Studenckiej w Krakowie, gdzie ex aequo z Andrzejem Zauchą zdobył pierwszą nagrodę!W ubiegłym roku pojawiła się składanka z ich piosenkami

2014 na cd pesymiści

W 1970 r. Janusz Kepski, po rozstaniu z Partitą, założył zespół Portrety, w którym występowali m.in. Elżbieta Igras (Quroum), czy Eliza Grochowiecka. Zaśpiewali takie piosenki, jak ,,Król Thule”, ,,Nie bój się nocy” czy ,,Kiedy świece płoną”

portrety 1971portrety 2
Śpiewał z Wagantami m.in. wystąpił z nimi na festiwalu kołobrzeskim w 1971 r., kiedy śpiewali ,,Ratuj się kto może”.

kolobrzeg 71

W 1972 r. razem z Extra Wagantami wyjechał na dwumiesięczne tournee po ZSRR. Z zespołem Aryston zaśpiewał piosenkę ,,Która to gwiazda”, która znalazła się na składance ,,Discorama 2″ z 1971 r.

1971 ktora to gwiazda1971 ktora to gwiazda 2

W 1971 r. wydał swoją ,,czwórkę”.

Daniel i jego grupa 1Daniel i jego grupa 2

Podczas X Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 r. już jako solista zaśpiewał piosenkę ,,Deszcz i wiatr” (Polanie), za którą dostał wyróżnienie.

W tym samym roku pojechał na VI Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zaśpiewał ,,Saperski zwiad”, za którą także dostał nagrodę.

kolobrzeg 72kolobrzeg72 2

W 1973 r. ponownie wystąpił w Opolu na XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w konkursie ,,Premiery” z piosenką ,,Nie odpisuj mi na listy”.

opole 73opole 73 2

Na kolejnym Festiwalu Piosenki Żółnierskiej w Kołobrzegu zaprezentował się piosenką,,Trzydziestolecie”

kolobrzeg 73kolobrzeg 73 2

Na pocztówce dźwiękowej z 1973 r, możemy znaleźć piosenkę ,,Najpiękniejsza nasza miłość”

1973 Z MARYLA

A utwór ,,Mowa braci” – na płycie ,,Czterej Pancerni i Pies” z 1973 r.

1973 mowa braci

Jak wspominał, nosił się z zamiarem utworzenia własnego programu rozrywkowego. Rewii, która w jego znaczeniu, oznaczała wszechstronność. W 1974 r. takie widowisko miało miejsce. ,,Daniel” – bo o nim mowa – przyniósł występy m.in. z Anną Jantar.

daniel 1976 pn - Kopia

To jest także okres zagranicznej kariery Daniela Kłoska. W sierpniu 1973 r. m.in. razem z Anną Jantar, Skaldami i Amazonkami występował na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Berlinie. Rozpoczął także z nimi serię koncertów po NRD.

,,Wszystko zaczęło się od koncertu pod nazwą ,,Interclub”, na który zostałem wysłany do Berlina przez naszą TV. Jest to cykl programów z udziałem najlepszych wokalistów krajów demokracji ludowej. Zaraz po nim dostałem propozycję występów w najciekawszych programach muzycznych NRD. Nagrywałem wiele dla TV, w ciągu roku 11 programów, 6 piosenek dla radia, Amiga wydała mojego singla”

1973 niemcy

1973 niemcy2

Singlem, który wydała AMIGA jest piosenka ,,Das war ein Tag”. Inne nagrania Daniela z 1974 r. :

,,Aber dich lieb´ ich noch mehr”, ,,Heute bist du da”, ,,Ich seh´ noch Licht bei dir”, ,,Wie kann das gut geh´n”. W 1977 r. nagrał ,,Immer, wenn ich geh”.

Daniel Kłosek występował w teatrze muzycznym ,,Friedrichstadtpalast”. W jednym z wywiadów tak wspominał te chwile:

,,W czasie pierwszego pobytu w Berlinie znalazłem się w teatrze dzięki przypadkowi. Wyszedłem z niego oczarowany wspaniałą atmosferą (…) Przysiągłem sobie wtedy, że muszę tam wystąpić, najdalej za trzy lata. W listopadzie zostałem zaproszony do programu noworocznego TV, którego reżyserem był szef Friedrichstadtpalast. Po miesiącu dostałem propozycję występów w teatrze”

Daniel Kłosek po raz pierwszy był tam na koncercie Heleny Vondrackowej i Bissera Kirowa. Wspomniał też o tym, że po kilka godzin dziennie musiał uczyć sie języka niemieckiego. Piosenka, którą śpiewał na koncercie noworocznym pochodziła z repertuaru Jurgena Marcusa, która została uznana za najlepiej wykonaną. Chciał być dla tamtejszej publiczności wiarygodny.. Pierwszy jego występ to musical ,,Stawka”, w której zagrał obok Niny Nicea ze Szwecji czy Pietera Wielanda z Holandii. Oprócz tego brał udział w olbrzymiej trasie pod nazwą ,,Presse – Fest – Tournee” z 41 koncertami.

W Polsce w tym czasie pojawiła się jego piosenka ,,Jak ma być”, która była owocem współpracy ze Zbigniewem Apostołem.

,,Preferuję duży głos, najbardziej liczę się z utworami, które uwzględniają potrzeby mojego stylu, a takie piosenki proponuje mi ten właśnie kompozytor”

1974 jak ma byc LP

Najważniejsze sukcesy miały nadejść. Na IX Festiwalu „Coupe d’Europe” w Villach w Austrii, w 1975 r. gdzie był z Ireną Jarocką i Jadwigą Strzelecką. Wywalczyli drugie miejsce, a tak jak wspominałem wcześniej, Daniel otrzymał największe noty od jury. Na początku czerwca 1976 r. Daniel zdobył Brązową Lirę na Festiwalu w Bratysławie. Po raz pierwszy Daniel Kłosek zdobył dla Polski tak wysokie miejsce na tym konkursie. Szczęście uśmiechnęło sie i w Polsce. Na X Festiwalu Piosenki Żołnierskiej wyśpiewał ,,Złoty Pierścień” piosenką ,,Myśmy są wojsko”. Na płycie ,,Horoskopy” zaśpiewał piosenkę ,,Legenda strzelca”.

W maju 1976 r. Daniel nagrał swoją płytę długogrającą. W wywiadzie tak o tym opowiedział

,,Dla Polskich Nagrań nagrałem w maju płytę o dwóch tytułach: strona A – Bezpańska miłość i B – Zapomniany ląd. Jest to niejako podsumowanie mojej dotychczasowej pracy i poszukiwań estradowych, zmierzających w kierunku refleksyjnym. Stąd też zróżnicowany repertuar, melodyjne piosenki, dużo rytmu”

Płyta od pierwszego przesluchania wpadła mi w ucho. Warto przesłuchać!

Moje ulubione:

1. Co ty wiesz dziewczyno

2. Spojrzenie wstecz

,,

3. Zakochani tego świata

4. Bezpańska miłość

daniel 1976daniel 1976 1

12

 

W ,,Dzienniku Ludowym” z 1976 r. ukazały się nuty do piosenki, która naprawdę stała się prawdziwym hitem tego okresu!

daniel bezpanska.jpg

daniel 2

pocztówka

1976 pocztowka czy juz to wiesz

Bardzo lubię piosenki, które zaprezentował na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w 1977 r. i które ukazały się na singlu

Daniel1977 STRZELCY

kolobrzeg77kolobrzeg77 2

,,A-a, kolty dwa
Cichociemne obydwa
A-a, kolty dwa
Pocisk w lufie każdy ma!”

Przeglądając listę piosenek Daniela – jest mi smutno, ze do tej pory nie powstała dobra kompilacja jego przebojów. Te piosenki sa porozrzucane, wiele w ogóle nie zostało wydanych. Szkoda. Bez tego artysty lata 70-te byłyby smutniejsze. Po jego dorobek sięgają i młodzi, i starsi, którzy pamiętają te czasy.Wizytówka tamtych lat. Mam nadzieję, że o tym artyście bedzie głośno – zwłaszcza w czasach kiedy wytwórnie muzyczne coraz częściej sięgają po dorobek z tamtych lat. Remastering też ma się dobrze, więc czekam z niecierpliwością!

dk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s