,,Jestem osobą, która wierzy w to, co robi, czy w muzyce kościelnej czy też świeckiej. Chodzi tylko o miłość, którą się ma w sobie”

Początkowa kariera tej znakomitej artystki nie należała do najłatwiejszych. Sprawy polityczne i społeczne krzyżowały jej plany, a mimo tego stała się pod koniec lat 60-tych cenioną wokalistką. To z jednej strony historia dziewczyny, która przez kilkanaście lat pracowała w fabryce na taśmie produkcyjnej i składała rury katodowe do telewizorów, a z drugiej historia utalentowanej artystki ,którą do śpiewania namawiał sam Elvis Presley. Rozruchy na tle rasistowskim sprawiły, że musiała opuścić rodzinne strony i zrezygnować ze śpiewania z ludźmi, których pokochała. Miłość do muzyki gospel była na tyle prawdziwa i silna, że pewnym krokiem wkroczyła na amerykańską scenę jako solowa piosenkarka, pracująca na swoje nazwisko. Po niej głos odziedziczyła Whitney Houston. Zresztą posłuchajcie sami….

cissy 2

Cissy Houston. Pochodziła z ubogiej, ale religijnej rodziny. Czasy Wielkiego Kryzysu dawały się we znaki, a rodzina żywiła się przede wszystkim mlekiem i chlebem kukurydzianym. O beztroskim dzieciństwie, spędzonym wśród zabaw i rówieśników mogła jedynie pomarzyć. Od najmłodszych lat rozpoczęła śpiewanie z rodzeństwem w kościele i na spotkaniach towarzyskich. Przyjęli oni nazwę Drinkard Quartet, a później Drinkard Singers. Przełomowym momentem w życiu dziewczynki była śmierć jej mamy, Delii Drinkard.

,,Gdyby nie śpiewanie, nie wiem co by się z nami stało. Występy, próby to trzymało nas razem (…) wówczas jeszcze śpiewaliśmy w kwartecie. Później, gdy Nicky (brat Cissy) zaczął grać na pianinie, awansowaliśmy do gospel”.

cissy

Kiedy dorastała, chciała poznać świat świecki, wszelkie kluby i teatry, do których chodzili jej rówieśnicy. Jednak religijne wychowanie i nadzór ojca nie pozwoliły Cissy na poznawanie tego środowiska. Rozpoczęła więc kierowanie chórem i utworzyła własną grupę. Rozpoczęła pracę w pralni chemicznej, gdzie zdejmowała papier z wieszaków. Śmierć ojca, małżeństwo, które trwało bardzo krótko i narodziny syna nie przekreśliły jej planów muzycznych. Drinkard Singers rozpoczęli karierę, a muzyka gospel zyskała uznanie w oczach ,,białej” publiczności. Nagrali album ,,Make a Joyful Noise”, który zrobił wrażenie na Elvisie Presleyu. Elvis chciał by grupa śpiewała i koncertowała razem z nim, ale ostatecznie odrzucili tak ,,świecką” propozycję. Uważali, że są nastawieni na to, by głosić chwałę Boga, a komercyjne występy to byłoby świętokradztwo.

drinkard

drinkard 2

drink3drink4

,,Uwielbiałam śpiewać. To było takie cudowne uczucie (…) Nie mogłam się doczekać swojej partii solowej, kiedy zamknę oczy i będę Go chwalić (…) Wszystko było inne, słowa miały dla mnie głęboki sens, a teraz także osobiste znaczenie”

Podczas jednego z występów telewizyjnych, Cissy poznała Johna Russela Houstona. 24 maja 1959 roku para pobrała się, a w 1963 r. na świat przyszła Whitney Houston. Cissy w tym czasie brała udział w nagraniach dla nowojorskiego Atlantic Records. Pod okiem Cissy Houston doskonaliła swój warsztat sama Aretha Franklin. Artystki tak się zaprzyjaźniły, że Aretha została matką chrzestną dla malutkiej Whitney. Aretha wspomniała tą przyjaźń tak:

,,Cissy i ja dogadywałyśmy się tak dobrze dlatego, że pochodzimy z podobnych miejsc – z różnych kościołów, ale z takich samych miejsc. Gdziekolwiek się spotkałyśmy, wiadomo było, że zaśpiewamy tam razem i że będzie to kawał dobrego śpiewania”

aretha i cissy

(Aretha Franklin i w chórku m.in. Cissy Houston, 1964)

W tym okresie po 11 latach porzuciła pracę w fabryce i na dobre zajęła się muzyką. Jej małżonek nie mógł przebić się w branży muzycznej (dyskryminacja rasowa była wówczas olbrzymia), dlatego na barki Cissy spadło utrzymanie rodziny. Stworzyła nową grupę wokalitek – Cissy`s Girls, a później sama  zaczęła śpiewać w grupie ,,The Sweet Inspirations”. Muzyka, odstępowała od tematyki kościelnej, a sama Cissy początkowo miała spore wątpliwości.

,,Podjecie decyzji o śpiewaniu popu było traumatycznym przeżyciem (…) Dotąd żyłam w przekonaniu, że jedynym właściwym powodem śpiewania jest chwalenie Pana”

sweet

sweeeet

Od 1964 r. rozpoczęły się rozruchy na tle rasowym, a w 1967 r. dotknęły one samych Houstonów. Opuścili swoje rodzinne miasto i zamieszkali w East Orange w New Jersey. W 1969 r. Elvis Presley namowił Cissy, by z nim wyjechała do Las Vegas i koncertowała. W 1970 r. grupa The Sweet Inspirations rozpadła się, a Cissy rozpoczęła solową karierę. Nagrała album ,,Presenting Cissy Houston”.

elvis i cissy

(Elvis Presley i Cissy Houston)

4

W 2012 i 2013 r. ukazały się reedycje płyt Cissy, niestety w Polsce niedostępne. Zawierają one liczne bonusy, czyli piosenki nagrane jako single. Do moich najpiękniejszych jej interpretacji należą:

57

Midnight_Train_to_Georgia_Cissy_Houston_CD_album_coverpresenting new 2012

cissy3

Cissy Houston tworzyła w cieniu swojej córki – tu nie ma najmniejszej wątpliwości. Jednak nie sposób odmówić Cissy charyzmy i podobnej do Whitney wrażliwości artystycznej. Cissy Houston zapoczątkowała w muzyce nowy etap. Muzyka gospel stała się bardziej dostępna dla ludzi i szybko zdobyła licznych miłośników. Współczesne zespoły gospelowe, wzorują się na tych grupach, z lat 60 – tych i 70 -tych, bo przez lata nie zmieniły się nie tylko wartości i idee, ale i emocje, które towarzyszą słuchaczom. Polecam!

Reklamy

2 uwagi do wpisu “,,Jestem osobą, która wierzy w to, co robi, czy w muzyce kościelnej czy też świeckiej. Chodzi tylko o miłość, którą się ma w sobie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s