,,Ludziom trzeba nieść radość, a utwierdza mnie w tym przekonaniu obserwacja publiczności”

W swojej rodzinie była wyjątkiem, jeśli chodzi o przejawianie zdolności muzycznych. Ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną, zaczęła wtedy komponować, ale tak kameralnie, najczęściej dla rodziny. Mimo, że jak każdy człowiek przeżywała mniejsze i większe smutki – uważała, że młodej dziewczynie nie przystoi się smucić. Jej marzeniem było komponowanie, choć cudze piosenki pozwalały jej na bezpośrednie spotkania z kompozytorami. Uważała tym samym, że można się od takich osób wiele nauczyć, a zwłaszcza nowego spojrzenia na interpretację piosenek. Pierwsze sukcesy nie przewróciły jej w głowie. Mieszkała w akademiku i uczestniczyła w życiu studenckim. Wiedziała, że musi znaleźć na siebie sposób, bo publiczność szybko wyczuje fałsz sceniczny. Dla mnie swoim głosem i piosenkami ,,ubarwiła” czasy, które nie do końca były takie kolorowe. O kim mowa?
Źródłem do wpisu stały się wywiady z piosenkarką, zamieszczone na łamach czasopism: ,,Non Stop” 1979, ,,Panorama”, ,,Non Stop” z 1980 r.

DSC01372 - Kopia

Maria Jeżowska. Ja poznałem artystkę jako Majkę i gdyby ktokolwiek za dziecka powiedziałby mi, że tak wiele wniosła do polskiej piosenki – nie uwierzyłbym i uznał raczej za kłamstwo. Po prostu nie znałem jej początkowej drogi artystycznej, ale cieszę się, że w miarę szybko nadrobiłem zaległości! Chciałbym w tym poście napisać o pierwszych sukcesach młodej artystki i tym samym pokazać, że zanim pojawiła się jej pierwsza płyta długogrająca – Maria Jeżowska naprawdę pokazała, że stać ją na dużo.

W 1978 r. została wyróżniona na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zaśpiewała tam piosenkę ,,Ja Twoją nadzieją”, która została zamieszczona na płycie Laureaci XIV Festiwalu Piosenki Radzieckiej Zielona Góra 78, wydanej w 1979 r. Przygoda w Zielonej Górze otworzyła pierwsze drzwi, gdyż artystka miała nawet współpracować z chórkiem estrady poznańskiej. Pojawiło się nawet pierwsze wspólne śpiewanie, jednak jak sama przyznała, chór nie był dla niej – stworzona była do tego, by śpiewać solo.

R-2746086-1299321176

R-2746086-1299321191

DC-1905_XIV-Festiwal-1978-Program_page_0001DC-1905_XIV-Festiwal-1978-Program_page_0002

Kwiecień 1979 r to kolejny sukces młodej piosenkarki. Młodzieżowy Festiwal Piosenki w Toruniu dla artystki był na tyle szczęśliwy, że znalazła się w ,,Złotej Dziesiątce” i otrzymała nagrodę ZPR za ,,największą indywidualność”. Fajnie, że ,,Non Stop” poświęcił temu wydarzeniu więcej uwagi i fajnie zaprezentował w artykule ,,Jak rozśpiewać młodzież”. Recenzent wspomniał o piosenkach ,,Nutka w nutkę” oraz ,,Dorosłość”

DSC03222 - Kopia

A w czerwcu  pojechała także do Opola, gdzie wykonała piosenkę ,,Nutka w nutkę” za którą została wyróżniona.

mj

non stop 1980

W lipcu wyjechała do Karlshamn na Festiwal Krajów Nadbałtyckich, z którego wróciła z nagrodą główną – złotym łańcuszkiem z symbolem tego miasta. Widownia podziękowała artystce gorącymi brawami, a tamtejsza gazeta Karlshamn Allehanda napisała:,,To Polska sięgnęła tym razem po laury. Trzy rzeczy były brane pod uwagę: głos, poczucie rytmu i aktorstwo. Wszystkie te atuty posiada 19-letnia Polka!”

Rok ten był udany pod tym względem, że Maria rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej na Wydziale Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Należy wspomnieć, że kariera młodziutkiej piosenkarki przebiegała pod czujnym okiem jej pani profesor – znanej i utalentowanej Krystyny Prońko.

,,Krysia – tak się do niej zwracamy – uczy nas nie tylko śpiewu. Często wkracza w życie prywatne na zasadzie przyjaciela, który nie tylko wysłucha, ale i pomoże. Załatwia nam koncerty, prosi kompozytorów i autorów tekstów o piosenki itd. (…) Pomogła mi Krysia i w Opolu. Po obejrzeniu próby doradziła, żebym nie uprzedzała zakończenia piosenki ukłonem, lecz schodziła z estrady na wyciszeniu, powtarzając ostatnią frazę.”

Bardzo mi się spodobało sformułowanie we wstępie do wywiadu do czasopisma ,,Non Stop”: ,,Delikatny głos w połączeniu z chwytliwa linią melodyczną decyduje o przebojowych walorach kolejnych propozycji Marii Jeżowskiej, których nie należy jednak kojarzyć z jakimkolwiek efekciarstwem i szukaniem łatwej popularności”

Na festiwalu w Opolu 1980 r. wykonała dwie piosenki: ,,Reggae o pierwszych wynalazcach”, która zdobyła trzecie miejsce w konkursie ,,Premier” i pozakonkursowo ,,Od rana mam dobry humor”, która stała się prawdziwym przebojem imprezy.

,,Przed wejściem na estradę zawsze bałam się tego czekającego na mnie tłumu. Okazało się, że wystarczy powiedzieć sobie: ci ludzie, na pewno mnie polubili, chcą słuchać, zaczyna nas łączyć nić sympatii i …trema mija! Tak było w Opolu tego roku…”

DSC01306

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s