,,Nie chcemy być grupą jednego sezonu zainteresowaną tylko wynikami różnego rodzaju ankiet i plebiscytów”

Tegoroczne winobranie pozwoliło mi wzbogacić moją kolekcję winyli o kilka perełek. Jedną z nich jest debiutancka płyta trochę zapomnianego niestety zespołu Bank, który już pierwszymi dźwiękami i charakterystycznym wokalem spowodował, że zacząłem interesować się nimi poważniej…

249951_165452150185214_1096980_n(1)

Od razu zaznaczam, że album ten doczekał się reedycji w 2007 na CD i został wzbogacony o dodatkowe utwory m.in. Opowieści kosmiczne, Ulica dobrych dni i inne nagrania live z festiwalu opolskiego z 1981 r. Przypominam, że ta płyta rozeszła się w nakładzie 950 000 egzemplarzy – co naprawdę robiło wrażenie. Bardzo fajnie zdefiniował zespół na łamach ,,Panoramy” w 1981 r Roman Radoszewski, którego opinie zamieszczono także na okładce płyty.

,,Bank: sześcioosobowa formacja, wykonująca muzykę będącą swoistą mutacją hard i ar t-rocka, odznaczającą się interesującą warstwą harmoniczną, ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i bogata oprawą elektronicznych efektów kolorystycznych”

DSC03329

(plakat z czasopisma ,,Na przełaj”)

Bank

(,,Razem” 1982)

Rok 1980 i pierwsze kroki to na pewno Polskie Radio Wrocław oraz piosenka ,,Lustrzany świat”, który zdobył trzecie miejsce w konkursie polskiego radia na piosenkę młodzieżową. To był spory sukces jak na debiutantów.

1981 1

1981 2

Od początku działalności grupą opiekowała się Szczecińska Agencja Artystyczna, dzięki której piosenki zespołu pojawiły się nie tylko na radiowej antenie, ale przede wszystkim na ważnych imprezach rockowych (Dyskoteka Gigant, Rock Session, Rockorama) w katowickim Spodku. Kolejnym sukcesem stało się Opole i udział w 1981 r. w koncercie ,,Rock w Opolu”.

Nagrań na pierwszą płytę długogrającą dokonano w październiku 1981 r. Najwięcej informacji dostarczyła mi okładka płyty, która zawierała nie tylko notkę od członków zespołu, ale i krótkie recenzje ówczesnych gazet. Innych informacji dostarczyły artykuły, które ukazały się w ,,Panoramie” w latach 1981 – 1983.

,,Jest on podsumowaniem naszej rocznej działalności na polskim rynku muzycznym. Wbrew pozorom nie był to dla nas rok łatwy, choć większość ludzi sądzi, że muzycy rockowi mają najłatwiejszy start do tzw. wielkiej kariery. Nic bardziej mylnego”

R-1537808-1226878308

R-1537808-1236000703

Płyta znalazła się w galerii ,,Płyty roku” w czasopiśmie ,,Panorama”

Panorama

Cytując Romana Radoszewskiego:

,,Każdy z utworów instrumentalnych bądź piosenek Banku może stać się autentycznym przebojem rockowym. ,,Ulica dobrych dni”, ,,Brzeg, gdzie wszystko ma sens”, ,,Wielkie łowy”, ,,Wstaje dzień” – to tytuły pierwsze z brzegu – wszystkie odznaczają się dobrze wyważonymi proporcjami między ,,chwytliwością” a wymogami artystycznymi, partiami aranżowymi, harmonią i dysonansowością”

Moją ulubioną kompozycją z krążka jest piękna rockowa ballada ,,Powiedz mi coś o sobie”. Arcydzieło!

Bardzo ciekawie wypowiadali się inni na temat zespołu. Mnie bardzo zainteresowała notka w ,,Frankfurter Rundschau”

,,Muzyka tego zespołu powinna zainteresować także zachodnie gwiazdy, głównie dla przejrzystej aranżacji przechodzącej od rytmicznego unisono do wyważonych solistycznych wstawek…”

Jeśli myślicie, że działalność zespołu to zamknięty rozdział w historii polskiego rocka to nic bardziej mylnego. Właśnie ukazał się teledysk do nowej piosenki ,,Weź mnie w ramiona”. Jak dla mnie – dobra forma! Czekam na więcej i życzę tej grupie sukcesów!

Panorama 1983

Reklamy

3 uwagi do wpisu “,,Nie chcemy być grupą jednego sezonu zainteresowaną tylko wynikami różnego rodzaju ankiet i plebiscytów”

  1. Świetna grupa, która nadal tworzy. Mam ich winyle, ale płyty wznowione są na CD z bonusami ( m.in. występy live). A z wokalistą i gitarzystą miałem okazję porozmawiać. Zapraszam na ich strone na FB (Grupa Rockowa BANK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s