,,Może i byłem ostatnio na drugim planie w tym naszym spektaklu rockowym, ale przecież nie wszyscy aktorzy grają stale główne role”

Kariera Stanisława Wenglorza to dla mnie piękna wędrówka. Zastanawiam się tylko, czemu zakończyła się ona zaledwie po dwóch wydanych albumach studyjnych? W programie ,,Nowe twarze polskiej rozrywki” w Łodzi został zauważony i nagrodzony. W ,,Panoramie” w 1976 r. został poświęcony temu wydarzeniu artykuł.

DSC00563 - Kopia

To otworzyło mu wrota do Opola – mimo, że nie zdobył trofeum. Współpracował z Bardami i czechosłowackim zespołem Jazz-Quintet Franza Schulhausera czy występy z rockową grupą ,,Układ”. W jednym z wywiadów wspomniano o piosenkach Stanisława Wenglorza, które słuchane były na antenie radiowej: ,,Zgubiłem się”, ,,Kim ty jesteś – jak cię zowią”, ,,Goniąc miłość” i ,,Wierzę w ciebie”.

DSC01300 - KopiaW 1976 r. Tonpress wydał debiutancki singiel z utworami ,,Czas Ci pomoże” i ,,Odpocząć”

weng

0 1 sw
Był wokalistą w Skaldach (,,Nie widzę Ciebie w swych marzeniach”) oraz Budce Suflera, z którymi nagrał cztery utwory. Zarzucano, że kopiuje styl Czesława Niemena, ale czy tak było? Nie sądzę… W 1983 r. na XX KFPP podczas koncertu ,,Premiery” zaśpiewał piosenkę ,,Licho nie śpi”.

7 6

Jego debiutancki album ,,Dziś dotarłem do rozstajnych dróg” jest tym albumem, do którego wracam, słucham i przeżywam na nowo. Ja natomiast dotarłem do ciekawego wywiadu, który ukazał się w czasopiśmie ,,Panorama” w maju 1983 r., w przeddzień wydania jego albumu. Zapytany dlaczego nie nagrywał wcześniej odpowiedział: ,,Z tym pytaniem powinieneś zwrócić się do tych, którzy wtedy decydowali o tym, kto będzie nagrywał a kto nie”. Źródłem do wpisu są dodatkowo wywiady z wcześniejszych lat.

10983

(Panorama 1983)

Ciężko jest wybrać najlepsze piosenki z płyty, bo każda ma swój klimat. Podczas wywiadu dla Gdańskiego Klubu Szaradzistów Neptun zapytany czy tytuł longplay`a ma coś sugerować odpowiedział:

,,Tak, stanąłem na artystycznym rozdrożu, musiałem kończyć z agresywnym ostrym śpiewaniem, tego nikt nie chciał nagrywać. Jeżeli chciałem istnieć w tym zawodzie musiałem podjąć dalsze repertuarowe decyzje”

W 1984 r. ukazała się singiel z dwiema piosenkami: ,,NIe pytajcie mnie o drogę” i ,,Senne wizyty”

Wracając do wywiadu z ,Panoramy”:

,,Moja pierwsza płyta Dziś dotarłem do rozstajnych dróg zawiera dziewięć piosenek. Jedna strona utrzymana jest w konwencji bardziej rockowej, druga zawiera utwory, które na upartego można by zaliczyć do new romantic (…) muszę dodać, że płytę nagrałem przy współpracy znakomitych muzyków, a jej aranżerem był Jerzy Suchocki”

O sławie artysty zadecydowały utwory, które wypromowały m.in. Telewizyjna Lista Przebojów oraz Lista Przebojów Programu III, a mianowicie ,,Okno z widokiem na parlament” oraz ,,Emanueli część trzecia i ostatnia”.

panorama 1978

(Panorama 1978)

W wywiadzie dla Neptuna wspomniał o swojej współpracy z Budką Suflera, a co za tym idzie wspomniał o Ani Jantar:

,,Romek był bardziej konkretny. Nagrałem kilka piosenek, niestety nie najlepiej, ale jak przeczytałem w książce Janiszewskiego, który nie robi mi tam najlepszej opinii – to podkłady te już dawno były przygotowane dla Cugowskiego, który odmówił ich zaśpiewania. Przez osiem miesięcy nie powstała żadna nowa piosenka i tak jak już kiedyś powiedziałem – najlepsze i jedyne piosenki napisane wtedy były przez Romka dla Ani Jantar (…) Nie widziałem się z nią w tym czasie niestety ani razu. Uczestniczyłem tylko przy nagraniu jej pierwszego przeboju „Tyle słońca w całym mieście”. Kilkakrotnie gdzieś otarliśmy się na wspólnych imprezach. Bardzo ciepła, skromna / a była wielką gwiazdą / dziewczyna. Tego nieszczęsnego dnia miała dołączyć do naszej ekipy grającej wtedy w Szczecinie”

wen 1981

(Panorama 1981)

Lubię dodatkowo ,,Za jeden błąd” oraz ,,Cokolwiek chcesz”. O pierwszej wspomniał w wywiadzie, że może się spodobać słuchaczom – i miał rację! Druga – hmm…piękny flirt między dwojgiem ludzi…gra wstępna. Coś niesamowitego!

Liczę, że Polskie Nagrania znajdą chwilkę dla tego charyzmatycznego wokalisty i ukaże się reedycja jego albumów. Na pewno zwrócę się z taką prośbą!

R-2693472-1366307931-8972

R-2693472-1366307944-7948

Obrazek

Obrazek

(źródło: discogs.com)

Reklamy

4 uwagi do wpisu “,,Może i byłem ostatnio na drugim planie w tym naszym spektaklu rockowym, ale przecież nie wszyscy aktorzy grają stale główne role”

  1. Staszek mimo wszystko z pewnością nie powiedział swojego artystycznego „ostatniego słowa”…… Może będzie jakaś niespodzianka ze strony tego Artysty.js.

  2. Moje dzisiejsze odkrycie. Lepiej późno niż wcale. To przejmujące, usłyszeć w piosence nawet nie echo, tylko wprost swoje najgłębsze myśli wywleczone na światło dzienne, takie nagie, drżące i bezbronne. Wielka sztuka. Dziekuję za przybliżenie tej postaci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s